Rok 2009

Życzenia

Misja: Bielany Warszawskie

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, 23 listopada 2009 r.

Highslide JS

Zapraszamy do wzięcia udziału w edukacyjnej grze internetowej o Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy „Misja: Bielany Warszawskie” www.misjabielany.pl. Pomysł na projekt gry powstał w Towarzystwie Przyjaciół Warszawy (wizja projektu Beata Michalec sekretarz ZG TPW) i doczekał się realizacji dzięki inicjatywie i pomocy Pana Zbigniewa Dubiela Burmistrza Dzielnicy Bielany. Gra została stworzona przez warszawską firmę „NITREAL” (Daniel Sadowski i Andrzej Mędrycki).

Lasek zmienia się w Las

Rafał Krupa, 2 listopada 2009 r.

Highslide JS

W sobotę 31 października 2009 r. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zmienił nazwę zespołu przystanków Lasek Bielański na Las Bielański. Na razie dokonano zmian tylko na przystanku autobusowym Las Bielański 02. Nazwy przystanków tramwajowych, które są obecnie nieczynne, zostaną zmienione w późniejszym terminie.

Spacer po Lesie Bielańskim z przewodnikiem

Rafał Krupa, 14 października 2009 r.

Wyróżnienie w drugiej edycji konkursu
„Syrenka w sieci”

Rafał Krupa, 13 października 2009 r.

Z przyjemnością informuję, że strona „Uroczysko Las Bielanski w Warszawie” otrzymała wyróżnienie w drugiej edycji konkursu na najlepszą stronę o Warszawie „Syrenka w sieci” zorganizowanego przez Warszawski Magazyn Ilustrowany „Stolica”. Strona zajęła trzecie miejsce.

Bardzo miłą niespodzianką była także nagroda specjalna ufundowana przez Burmistrza Dzielnicy Bielany Pana Zbigniewa Dubiela.

Kapitule konkursu i Panu Burmistrzowi bardzo gorąco dziękuję,

Rafał Krupa.

Nominacje w II edycji konkursu „Syrenka w sieci”

3 października 2009 r.

Miło mi poinformować Państwa, że strona „Uroczysko Las Bielański w Warszawie” znalazła się wśród dziesięciu stron nominowanych do tytułu najlepszej strony o Warszawie w drugiej edycji konkursu „Syrenka w sieci” organizowanego przez Warszawski Magazyn Ilustrowany „Stolica”.

Autorom wszystkich nominowanych stron serdecznie gratuluję.

Oto nominowane strony:

„Było takie miasto”www.bylotakiemiasto.pl – prezentacja kolekcji starych pocztówek i zdjęć Warszawy.

www.forty.waw.pl – bogata treściowo strona dla miłośników starych fortyfikacji i nie tylko.

„Fundacja Ja Wisła”www.jawisla.pl – Strona Fundacji Ja Wisła przybliża warszawiakom rzekę, od której nie wiedzieć czemu miasto się odwróciło, traktując raczej jako zło konieczne a nie cud natury.

„Korzenie Siekierek”www.korzeniesiekierek.pl – strona o małej, lokalnej społeczności, zawierająca dużo informacji dotyczących trochę zapomnianego fragmentu Warszawy.

„Uroczysko Las Bielański w Warszawie”www.lasbielanski.waw.pl – strona o dużych wartościach edukacyjnych poświęcona części warszawskiej przyrody.

„Made in Warsaw”www.madein.waw.pl – Rewelacyjne źródło informacji dla osób zainteresowanych historią przemysłu, architekturą przemysłową czy historią stolicy.

„Okno na miasto Warszawa”oknonamiasto.blox.pl – Jedyny blog wśród nominacji – pisany ładnym językiem, z wieloma fotografiami, bardzo czytelny i przyjemny w odbiorze.

„Cmentarium i Cmentarz Powazkowski”www.sowa.website.pl – Potężny wkład pracy w bardzo ciekawe opracowanie o warszawskich (i nie tylko) cmentarzach; dużo informacji i zdjęć, nie tylko o samym cmentarzach, ale i varia, np. o obrzędach różnych wyznań.

„Stara Warszawa”www.starawarszawa.pl – Strona dla miłośników pocztówek i historii Warszawy - prezentacja bogatej kolekcji, ciekawy (dla mniej zorientowanych) sposób pokazania, z którego miejsca zostało zrobione zdjęcie.

www.ursynow.org.pl - Ciekawa lokalna strona, widać zaangażowanie twórców w przybliżanie wiedzy o ich "małej ojczyżnie", z którą razem rośli.

Debata „Spotkajmy się w realu”

Xawery Stańczyk, Sekretarz konkursu „Syrenka w sieci”, 2 października 2009 r.

Zapraszam na debatę „Spotkajmy się w realu” na temat prawnych aspektów internetu, która odbędzie się 8 października 2009 o godzinie 16.00 w Wielkiej Auli Politechniki Warszawskiej podczas Targów Książki Akademickiej i Naukowej „Academia”.

Na spotkaniu dowiesz się, czy wszystko to co robisz na swojej stronie internetowej, blogu, forum jest zgodne z prawem. Czy przypadkiem nie jesteś przestępcą, który zgodnie z proponowanym nowym prawem ścigany będzie z urzędu. Jakie ograniczenia przyniosą ci proponowane zmiany ustawodawcze? Spotkanie w realu e-warszawiaków stanie się okazją abyś zabrał głos, zapytał, wyraził swoja opinię, a nawet zaprotestował.

W debacie wezmą udział m.in. pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego dr prawa Wojciech Machała, były dyrektor depertamentu prawno-legislacyjnego Ministerstwa Kultury i były członek KRRiT Wojciech Dziomdziora oraz ekspert Instytutu Sobieskiego w dziedzinie nowych mediów i komunikacji Robert Kroplewski . Spotkanie zakończy się uroczystym ogłoszeniem wyników konkursu „Syrenka w sieci” na najlepszą stronę internetową o Warszawie.

Jesienne szczepienia ochronne lisów

Mazowiecki Urząd Wojewódzki, 1 października 2009 r.

Od 1 do 15 października 2009 Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadza akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Preparat w postaci niewielkich kostek zrzucany będzie z samolotu na lasy i łąki Mazowsza. Jego zetknięcie z zapachem człowieka spowoduje, że lis nie podejmie przynęty.

Osoby, które udadzą się w październiku na spacery do lasu lub na łąki, powinny omijać brunatno-zielone szczepionki w kształcie małej kostki. Każdy, kto zetknie się z preparatem, powinien skontaktować się ze swoim lekarzem. Należy zwrócić szczególną uwagę na domowe czworonogi, dla których przypadkowy kontakt z preparatem może również zakończyć się wizytą u weterynarza.

Lis jest zwierzęciem dziko żyjącym, które jest najbardziej podatne na wirus wścieklizny. Badania dowodzą, że regularne szczepienia zmniejszają ryzyko wystąpienia zachorowań. Dzięki szczepieniom na Mazowszu nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.

Zakaz wstępu do lasów na terenie Warszawy odwołany

19 maja 2009 r.

Highslide JS

Szczepienia ochronne lisów

Lasy Miejskie-Warszawa, Mazowiecki Urząd Wojewódzki, 7 maja 2009 r.

Od 7 do 22 maja 2009 r. mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii przeprowadza akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Preparat w postaci niewielkich kostek zrzucany będzie z samolotu na lasy i łąki Mazowsza. Jego zetknięcie z zapachem człowieka spowoduje, że lis nie podejmie przynęty.

Osoby, które udadzą się w maju na spacery do lasu lub na łąki powinni omijać brunatno-zielone szczepionki w kształcie małej kostki. Każdy, kto zetknie się z preparatem, powinien skontaktować się ze swoim lekarzem. Należy zwrócić szczególną uwagę na domowe czworonogi, dla których przypadkowy kontakt z preparatem może również zakończyć się wizytą u weterynarza.

Zakaz wstępu do lasów na terenie Warszawy

Lasy Miejskie-Warszawa, 29 kwietnia 2009 r.

Highslide JS

Lasy Miejskie-Warszawa informują, że utrzymujące się w ostatnim okresie wysokie temperatury powietrza spowodowały niską wilgotność ściółki leśnej i wzmogły zagrożenie pożarowe lasów na obszarze m.st. Warszawy.

W związku z powyższym, zarządzeniem Dyrektora Lasów Miejskich-Warszawa z dnia 29.04.2009 r., została wydana decyzja o zakazie wstępu do lasów będących we władaniu m.st. Warszawa i położonych na terenie dzielnic : Bemowo, Bielany, Białołęka, Praga Południe, Targówek, Rembertów, Wesoła, Wawer, Wilanów, Ursynów. Zakaz obowiązuje od dnia 30.04.2009 r. do odwołania.

Apelujemy do mieszkańców Warszawy i okolic, aby do czasu ustania zagrożenia pożarowego nie planowali wypoczynku na terenach leśnych w trosce o bezpieczeństwo własne i lasów.

Za nieprzestrzeganie powyższego zakazu zgodnie z art. 157 i 82 Kodeksu Wykroczeń grozi kara aresztu lub grzywny.


W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt do dnia 30.04.2009 do godz. 15:30 pod numerem tel. 22 612 25 60 lub całodobowo pod numerem tel. 22 612 25 60 wew. 222.

Las Bielański stracił kozła sarny

Lasy Miejskie-Warszawa, 21 lutego 2009 r. Rafał Krupa, 2 kwietnia 2009 r.

Highslide JS Sarna zagryziona przez psy w Lesie Bielańskim około 19-20 lutego 2009 r.
fot. Lasy Miejskie-Warszawa

21 lutego 2009 roku o godzinie 21:00 pracownicy Lasów Miejskich-Warszawa zostali wezwani do Lasu Bielańskiego. Powodem wezwania było zagryzienie kozła sarny przez psy. Do zdarzenia doszło przy ulicy Dewajtis, prawdopodobnie dwa dni wcześniej, a więc 19 lub 20 lutego 2009 r.

Nie tylko duży pies jest zagrożeniem dla leśnych zwierząt. Małe psy także mogą wyrządzić duże szkody. Niektóre ptaki gniazdują na ziemi. Wystarczy, że pies przejdzie obok takiego gniazda, a ptak wysiadujący jaja opuszcza gniazdo i zazwyczaj do niego nie wraca! Pies nie musi się znaleźć bezpośrednio przy takim gnieździe, nie musi go wąchać. Wystarczy, że przemknie obok. Nie przykładajmy ręki do zubożenia gatunków ptaków Lasu Bielańskiego.

Przypominamy, że na terenie całego rezerwatu obowiązuje bezwzględny zakaz wprowadzania psów. Na teren otuliny rezerwatu (oddział 4 i polana leśna granicząca z oddziałem 4) psy mogą być wprowadzane wyłącznie na smyczy.

W związku z tym zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich właścicieli psów o przestrzeganie zakazów.

Copyright © Uroczysko Las Bielański w Warszawie, Warszawa 2008-2009
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved
Data uruchomienia strony: 22 marca 2008 roku.